Home

Yahudi toplumunu eleştirdiğim yazılarım anti-semitizm içermemektedir. Anti-semitizm bir kavramdan öte kılıftır, bu kılıfla eleştirilmez hale gelip herkesi köleleştirmek ve gibi bir niyet var ise kusura bakmayın kavram ile takılacak zamanım yok diyebilirim. Bu sözüme destek veren ciddi iki Yahudi bilim adamları bulunmaktadır. Noam Chomsky “Artık yahudiler de toplumla birlikte yaşamayı öğrenmek zorundalar” demiştir. Norman Finkelstein’da  ‘Holocost Industry’ (Holokost Endüstirisi) adlı kitabında buna değinmiştir. Bu acı hikâyeyi kullanarak duygu sömürüp, timsah gözyaşı dökerek kitleleri öldüren bir cemaate karşı kendi savaşını yazmıştır. Aşağıdaki link Norman Finkelstein’ın bu cemaatle olan tartışması vardır.

Örneğin Zencilerin, Filistinlilerin, Vietnamlıların yakarışları bu insanlar kadar duyulmuyor. Onların kendilerine özelleştirilmiş bir “kavram” ı da yok. İlk defa diğer uluslardan farklı olarak bir ulus için terminoloji üretiliyor. Herkese yapılan karşıyız ama adaletli olalım. Yani eğer bir zenci soykırım yapıyorsa ona da karşı çıkacağız. Sonra beni eleştiren zenciler bana sen anti-zencicisin derse bu mesele zenci meselesi değil insanlığa duyduğumuz saygıdır diyebiliriz. Bu nokta da siyah ırk Yahudi cemaatinden çok daha fazla hak ediyor bir kelimeyi. Çünkü dünyanın en çok öldürülen ırkı onlardır. Kelime oyunları yapamayacak kadar da masumlar.

Almanya’da Yahudiler öldürülürken en az onlar kadar çok öldürülen çingeneler için soya özelleşmiş terimler üretilmedi.  Ukrayna’da Stalin tarafından açlığa terkedilen milyonlarca insan da özel bir isime kavuşmadı. Anadolu’da yüzlerce yıldır ölen Türkler, Kürtler, Çerkezler kendi soyları haricinde özel bir terminolojiye sahip değiller. En azından bu kadar zulme uğradığını iddia eden bir toplum, kendi çektiklerini başkalarına çektirmemeli. O zaman zavallı Filistinlilerin hali nedir diye sormak lazım.

Eğer bir toplum kendini öbüründen üstün görüyorsa ve bunu dini inancının içinde içselleştirmişse yapacak bir şey kalmamıştır. Kendi ve kanına olan bağlılığın yüzünden gözün her şeye kör olabilir. Mesele Müslümanlık ve Yahudilerin ya da diğer dinlerin meselesi değildir. Her şeyden önce, bu vicdan ve insan olma meselesidir. Kendisi haricinde kimsenin hayatını önemseyen küçük bir zümre tarafından ”Öteki”leştirilen bir dünya insan için yazmaya çalışıyoruz. Kendileri küçücük bir zulüm görse ortalığı ayağı kaldıracak kadar da hassaslar oysa. Binlerce yıldır kendilerini inandırdıkları üstünlük masallarından dolayı ne doğa, ne insan, ne de başka bir şey takıyorlar. Bütün dünya onların olsa, bu sefer de içlerindeki küçük bir kitleyi seçip öteki yaparlar. Bunu da göremeyecek kadar gözleri kör olmuş durumda. Onun için değil mi kendi soydaşlarını Almanya’da Hitler’e fırınlarda yaktırırken, kendileri de o fırınların hammaddesi kimyasal gazları satıyorlardı. Kendi içerlerindeki Anti-Semitistler toplumlarının en tepelerindeler. Bu konuya da 2. Dünya Savaşı bölümünde değineceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s