Home

 Eril enerji odaktır, dişil enerji ise yapıcı ve gelişigüzeldir. İkisinin birbirinden üstün veya eksik yanı yoktur. Ki ikisi birlikte bütünüyle yüzeye çıktığında fazlaca güçlü olabilir.

62

Dişil enerji, ölçüsüz olasılıkların, evreni içten etkileyen yaratıcı enerjinin kaynağıdır. Odaksal eril enerji, kestirme yolu seçer. A noktasından B noktasına. Bu enerji, bir tank kadar sağlam olabilir. Görevleri olması gerektiği şekilde, dikkatle oyalanmaksızın başarıyla tamamlar.

Bu, Fibonacci Sarmalı. Konuya iyice girdiğimizde bundan daha fazla söz edeceğiz. Şimdilik, 1’den başlayıp belli bir düzenle sonsuza kadar dışa doğru aktığını bilin yeter. Hayatımızın her köşesindedir.

Eril enerji bilindiği gibi, sarmalın bir noktasından diğer bir noktasına akar. Kıvrılmaz. Gitmesi gereken yere dosdoğru gider.

63

Lakin dişil enerji, asıl sarmaldan akar. Çizgilerin dışından dolanır da dolanır, yine de aynı noktaya çıkar. Bu, akışın temsili bir grafiği…

Bundan yola çıkarak, bu enerjileri hayatımızda nasıl kullanıyoruz görebilirsiniz. İşe kestirme yoldan, zamanında gitmekle geç kalsanız da, manzaralı bir yoldan gitmekle aynı hesap. Tıpkı kek yapmak gibidir. Tarifin dediklerine uymak veya hangisi doğru geliyorsa onu koymaktır. Sıkı çalışıp terfi almak ya da iyi fikirlerle gelip terfi almaktır. 

Eril enerji; doğrusal, analitik, stratejik ve pratiktir. Ancak, eril enerji kısıtlandığı vakit, epey sarsak ve agresiftir. Durumu bütün yönleriyle görmeye eğilimli olur. Ya da kendi görüşünden başka görüşlere kapalı olur. Bugünün toplumunda sıkça rastlayabilirsiniz. Çoğunlukla, bunlara “bağnaz” (dar görüşlü) deriz.

Diğer yandan dişil enerji, kıvrılarak hareket eder. Çizgilerin içinde kalmaz. Yaratıcılık, hareket, dışavurum ve duygudur. Her şeyi yapabilir ve her yere gidebilir. Ama plana sadık kalamama gibi sorunu vardır.

64

Kısıtlanmışsa eğer, akışından çıkıp, duygusal ve ruhsal açıdan çöküntü yaşayabilir. Yaratıcılık allak bullak olur ve ortaya karman çorman bir şey çıkar. Günümüz çevresinde pek yaygın bir şey değil ve bunun beyin yarımkürelerimizle çok ilgisi var. Kısaca bir değinelim.

İkisi arasındaki tek büyük fark, eril enerji parçalara, dişil enerji bütüne bakar. Devam etmeden önce şunu açıklığa kavuşturayım; Eril ve dişil enerjinin cinsel yönelimde çok küçük payı vardır.

Karmaşık gibi ama enerjinin kendine has bir rolü var. Mesela, erkek ve kadın bedenlerine baktığımızda, erkeğin daha keskin, kadının daha oval hatları olduğunu görürüz. Muhtemelen buna başka bir derste geleceğiz.
65

Tamam, beyin yarımküresi diyorduk. Bizlerde iki tane var. 10. Sınıfta öğrendiklerinizi hatırlayacak olursanız tanıdık gelecek. Sol beyin, beynin Eril Enerji tarafı. Düzenli, istatiksel, mantıklı ve matematikseldir. Her şeye doğrusal, akılcı ve pratik şekilde bakar.

Sağ beyin ise, beynin Dişil Enerji tarafıdır. Yaratıcı, özgürlüğe düşkün yönümüzdür. Tutku, tat ve his deneyimi, eylem ve sanattır.

Enerjide olduğu gibi, sol beyin sağ beyinsiz bir anlam ifade etmez. Kutularla duygularını dökemez, ifade edemezsiniz, hissetmek için gerçekten deneyimlemeniz gerekir.

Sağ beyin de, sol beyinin anladığı şeylere anlam veremez. Pekâlâ, canlı türü olarak bizim ana beynimiz sol beyindir. Hem de akıl almaz şekilde.

Bu basitçe şu demek oluyor; Özümüzde bir eril enerji dengesizliği var. Birçok yönde. Baskın ve beynin dişil tarafını kısıtlıyor. Yanlış da anlamayın şimdi. Bu kötü bir şey değil. Esasen, bu gizli bir lütuf… Ama önce başka bir şeylerden konuşmamız gerek. Yani, dişil enerjimizde bir sorun yok.

Sebebi; olan potansiyeli hakkıyla kullanmamak… Eril enerjimiz gerçek anlamda berbat durumda.

Ki o yüzden şu noktadayız. Demek istediğim; Ekonomi, politika, finans, din, nükleer, yunus ve arı katli, küresel savaş buhranı. Eril enerji parçalar halinde böyle görünüyor işte. Artık bunun bakış açımız üzerinde nasıl bir baskı kurduğunu fark ediyoruz. Bir bütün olarak, tüm bu konular bizim, “uyumlu olmak nedir” bilmediğimizin açık kanıtı. Çünkü eril enerjimiz birbirimizle ve gezegenle uyumsuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s